Labrisz-könyvek

 

A Labrisz Leszbikus Egyesület a megalakulása utáni évben, 2000-ben indította el „Labrisz-könyvek” sorozatát, melyben eddig hét kötet látott napvilágot. Az alábbi címekre kattintva a kötetek részletesebben megismerhetők és megrendelhetők. A könyveket a budapesti Írók Boltja is árusítja.

A Leszbikus tér-erő és a Már nem tabu c. kötetek elfogytak, már nem rendelhetők.

 

A sorozat eddig megjelent kötetei: a Leszbikus tér/erő című esszékötet (2000), a Szembeszél. Leszbikusok a szépirodalomban című szépirodalmi antológia (2001), a Már nem tabu című tanári kézikönyv (2002), az Előhívott önarcképek. Leszbikus nők önéletrajzi írásai című kötet (2003), az Eltitkolt évek. Tizenhat leszbikus életút című interjúkötet (2011), a Még mindig tabu? című átdolgozott oktatási kézikönyv (2018) és a Meseország mindenkié című meseantológia (2020).
 
A Leszbikus tér/erő című esszékötetben a leszbikus történelemről és politikáról, feminizmusról, identitásról és előbújásról, illetve a leszbikusság médiabeli, irodalmi és politikai reprezentációjáról szóló esszék olvashatók magyar és angolszász szerzőktől.
 
A Szembeszél leszbikus szépirodalmi szövegeket, kortárs szerzők novelláit, regényrészleteit és verseit tartalmazza. Nagyobbrészt angolszász írók, költők szövegeinek fordításait (Adrienne Richtől Jeanette Wintersonig, kisebb részben pedig a szerencsére egyre nagyobb számban mutatkozó magyar szerzők prózáját és verseit közli (Lovas Nagy Annától Gordon Agátáig). 
 
A Már nem tabu című tanári kézikönyv az egyesület „Melegség és megismerés” című középiskolai programjához kapcsolódik. Felvilágosító anyagokat, a melegség témáját érintő vagy feldolgozó óraterveket, az iskolával kapcsolatos írásokat, szótárt, ajánlott olvasmányokat és filmeket, valamint a segítő szervezetek elérhetőségeit tartalmazza. Elsősorban középiskolai tanároknak szól, illetve azoknak, akik nekik tartanak továbbképzéseket és a kisebbségekről, az elfogadásról szóló szemináriumokat. Ugyanakkor szeretnénk, ha minél több érdeklődő diákhoz is eljutna.
 
Az Előhívott önarcképek című kötet leszbikusok levél- és naplórészleteit, önéletrajzi írásait tartalmazza a „kezdetektől” napjainkig, Ausztráliától Amerikán át Nyugat- és Közép-Kelet Európáig, Emily Dickinsontól Virginia Woolfon át Marlene Dietrichig. Többféle úton jutottunk hozzá ezekhez a szövegekhez. Egyesek nyomozást, kutatást igényeltek (a korai szövegek, de némely huszadik századiak is), mások a nyugati leszbikus irodalom már kanonizálódott részei. Megint mások felkérésre születtek, kifejezetten a kötet számára.
 
Az Eltitkolt évek a Labrisz Egyesület „leszbikus herstory” projektjének része, amelynek keretében olyan nőket szólaltatunk meg, akik a rendszerváltás előtt már felnőttként és leszbikusként próbálták önmagukat elfogadni, és kapcsolatokat, közösségeket keresni. E munka egyik gyümölcse a 2009-ben bemutatott azonos című dokumentumfilm volt. A gazdag képanyaggal dokumentált interjúkötetet a filmben megszólaló tizenegy szereplő történetéből és további öt interjú anyagából szerkesztettük. A kötetben a negyvenestől hetvenesig terjedő (másfél) generáció tagjai szólalnak meg: értelmiségiek, alkalmazottak, vendéglátósok, művészek; köztük a későbbi aktivisták, a kilencvenes évek leszbikus mozgalmának megalapozói és elindítói.
 
A Még mindig tabu? című oktatási segédanyag tíz LMBT tematikájú iskolai szituációt dolgoz fel pedagógiai, pszichológiai szempontból, általános emberi jogi keretben, normakritikus szemlélettel. A kiadvány elsősorban a nevelőknek kíván útmutatót, segítséget nyújtani egy tabuk nélküli világ építéséhez, de minden iskolapolgár számára új információkkal szolgálhat, akár vitaanyagként is használható különböző órákon.
 
A Meseország mindenkié című kötetben ismert mesék újraírt változatait alkották meg a szerzők olyan hősökkel, akik valamilyen stigmatizált vagy kisebbségi csoporthoz tartoznak. Kilenc jól ismert szerző és nyolc új alkotó meséje került a gyűjteménybe, melyben többek között roma Pöttöm Pannával, meleg Hamupipőkével, sárkányölő pincérlánnyal, háromfülű nyúllal, mélyszegénységből, bántalmazó családból érkező és örökbefogadott gyerekhősökkel találkozhatunk. 

 

 

Adományozás

Támogasd Magyarország első leszbikus szervezetét!

Önkéntesség

Ha azonosulni tudsz céljainkkal és tetszenek a tevékenységeink, kapcsolódj be az egyesület munkájába, hogy alakíthasd a dolgokat, és benne légy abban, ami csak leszbikusokkal történhet! Tovább...

Labrisz-könyvek

Levelezőlista

altszoveg